Tvrđava u Bužimu
Vanjski grad gradio je Juraj Mikulčić. Do 1878. godine, bila je iznad vrata ploča sa glagoljskim natpisom, prenesena u zagrebčki muzej. Na kamenu do natpisa bila je uklesana ruka koja drži tupez i nadžak, a na kamenu sa druge strane slika vojnika sa zastavom, a iznad njega polumjesec i dvije zvjezdice. Nad natpisom je bila kvadratna ploča sa ostvom u sredini, dvije ptice na dnu i dvije zvjezdice pri vrhu. Danas tih skulptura više nema.
Turci predvođeni Ferhad begom Sokolovićem osvojili su ovaj grad 1576. godine, a 1579. godine u unutrašnjem dijelu grada sagrađena je kamena džamija.
Tada je posadu ovog grada činilo 150 pješaka i 50 konjanika. Gradom je zapovijedao dizdar. Ovoj posadi pripadao je i Hasan sin Beremov koji je 1620. godine ovom gradu prepisao jedno veće tursko djelo i na kraju se potpisao kao vođa islamske krajine.
Dolaskom turaka za ovaj grad se vezuju mnogobrojne bitke i pokušaji osvajanja (1578. ban Krištof Ungnad, 1685.god. general grof Ernest Paradaiser, hrvatski ban grof Nikola Erdedi 1686. godine, karlovčani 1688. god, 1737. general Karlovački Cetin) međutim niko od njih nije uspio i svi su poraženi.
Bužim i danas ima tradiciju herojskog grada i u njemu su ljudi od davnina živjeli svoji na svome, nikad poraženi, uvijek slobodni i ponosni.